Memphis-area Preps Top Performers for the Week of Nov. 23

Check out the Memphis-area Top Performers for the Week of Nov. 23:

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

Reese McMullen, CBHS: McMullen scored 27 points in a 60-35 victory over Jackson Prep.

Cooper Haynes, Briarcrest: Haynes scored 17 points in a 70-56 win over Union City and 12 points in a 66-55 victory against Olive Branch.

Ayman McGowan, MUS: McGowan scored 16 points in a 50-47 victory over Bartlett.

Bobby Westbrooks, St. Benedict: Westbrooks had 16 points and seven rebounds in a 67-52 loss to Madison-Ridgeland Academy.

Tyler Harrington, Briarcrest: Harrington scored 14 points in a 66-55 victory over Olive Branch and 13 points in a 70-56 win against Union City.

Max Carroll, Briarcrest: Carroll scored 14 points in a 66-55 victory over Olive Branch.

Hunter Pratt and Harrison Kelly, CBHS: Pratt and Kelly scored 11 and 10 points, respectively, in a 60-35 win against Jackson Prep.

Rashad Williams and Will Farris, Bartlett: Williams and Farris scored 11 and 10 points, respectively, in a 50-47 loss to MUS. Williams also had nine rebounds.

Landon Jeffries and Jalen Shead, Olive Branch: Jeffries and Shead scored 11 and 10 points, respectively, in a 66-55 loss to Briarcrest.

Curtis Givens Jr., MUS: Givens Jr. scored 11 points in a 50-47 win against Bartlett.

Jaye Nash, Briarcrest: Nash scored 10 points in a 70-56 win against Union City.

Adam Barbieri and TJ Pangonas, St. Benedict: Barbieri and Pangonas had 10 points and 11 rebounds, respectively, in a 67-52 loss to MRA.

FRIDAY

BOYS BASKETBALL

Ayman McGowan, MUS: McGowan scored 20 points, including six 3-pointers, in a 74-57 victory over Madison-Ridgeland Academy.

Chandler Jackson, CBHS: Jackson scored 19 points in a 74-45 victory over Olive Branch.

Bobby Westbrooks, St. Benedict: Westbrooks had 19 points and 12 rebounds in a 48-42 victory over Jackson Prep.

R'Chaun King, MUS: King had 18 points, 17 rebounds and five assists in a 74-57 win against MRA.

Terry Joyner, Olive Branch: Joyner scored 15 points in a 74-45 loss to CBHS.

Eli Federman and Harrison Kelly, CBHS: Federman and Kelly scored 12 and 11 points, respectively, in a 74-45 win against Olive Branch.

Curtis Givens Jr., MUS: Givens Jr. scored 11 points in a 74-57 victory over MRA.

Marcus Gray, St. Benedict: Gray scored 11 points in a 48-42 win against Jackson Prep.

GIRLS BASKETBALL

Maxine Engel, Hutchison: Engel had 17 points and six rebounds in a 61-41 victory over Pope John Paul II. 

Carmyn Harrison and Kaia Barnett, Hutchison: Harrison and Barnett scored 12 points apiece in a 61-41 win against Pope John Paul II. Harrison also had 10 rebounds and six steals, while Barnett added nine rebounds.

TUESDAY

BOYS BASKETBALL

Justin Morgan, MHEA: Morgan had 31 points, eight rebounds and four steals in an 88-62 victory at St. George's.

Alex Anderson, Tipton-Rosemark Academy: Anderson scored 27 points in a 61-54 victory at St. Benedict.

Jordan Hamilton, Fayette-Ware: Hamilton had 26 points, seven rebounds and seven steals in a 79-61 victory at Jackson North Side.

Landon Johnson, St. George's: Johnson scored 21 points in an 88-62 loss to MHEA.

Jordan Mitchell, West Memphis: Mitchell had 21 points, 11 rebounds and seven assists in a 61-60 at Bartlett.

Tyler Byrd and Cameron Donegan, Tipton-Rosemark Academy: Byrd and Donegan scored 20 and 11 points, respectively, in a 61-54 win over St. Benedict.

Gary Bair, St. Benedict: Bair scored 19 points in a 61-54 loss to Tipton-Rosemark Academy.

Chandler Jackson, CBHS: Jackson scored 18 points in a 57-42 victory over ECS.

Luke Shoemaker and Luke Guess, MHEA: Shoemaker and Guess scored 17 and 13 points, respectively, in an 88-62 win against St. George's. Shoemaker also had 11 rebounds.

Bobby Westbrooks and Marcus Gray, St. Benedict: Westbrooks and Gray scored 15 and 10 points, respectively, in a 61-54 loss to Tipton-Rosemark Academy.

Thomas Kizer and Kameron Jones, ECS: Kizer and Jones scored 15 and 10 points, respectively, in a 57-42 loss to CBHS.

Harrison Kelly and Reese McMullen, CBHS: Kelly and McMullen scored 14 and 11 points, respectively, in a 57-42 win against ECS.

Isaac Smith and Tate Wirth, St. George's: Smith and Wirth scored 14 and 11 points, respectively, in an 88-62 loss to MHEA.

JaSteven Walker, Fayette-Ware: Walker had 13 points, 11 rebounds and five blocks in a 79-61 win against Jackson North Side.

GIRLS BASKETBALL

Micaiah Halliburton, Millington: Halliburton scored 22 points in a 66-28 victory over Halls.

Brianna Hall and Raven Sims, Tipton-Rosemark Academy: Hall and Sims scored 20 points apiece in a 72-37 victory at St. Benedict.

Taylor Woodhouse, Southaven: Woodhouse scored 20 points in a 68-44 victory over North Panola.

Abbey Harrison and Andrea Manning, Hernando: Harrison and Manning scored 18 points apiece in a 76-67 loss to Leake Academy.

Isabella Polania, St. Benedict: Polania scored 16 points in a 72-37 loss to Tipton-Rosemark Academy.

Keria McGhee and Bailey Boone, Millington: McGhee and Boone scored 15 and 12 points, respectively, in a 66-28 win against Halls.

Jordan Allen, Tipton-Rosemark Academy: Allen scored 14 points in a 72-37 win over St. Benedict.

Ari Winston, Southaven: Winston scored 14 points in a 68-44 win against North Panola.

Center Hill's Hope Mealer signed a scholarship to continue her basketball career at Mineral Area College on Nov. 24, 2020. She is joined by her parents, Newton and Jennifer, her brother, Jake, and MAC coach Briley Palmer.

MONDAY

BOYS BASKETBALL

Eli Lamb, Lewisburg: Lamb scored 20 points in a 67-57 victory over Shannon.

Caleb Smith, Fayette Academy: Smith scored 18 points in an 82-53 loss to Briarcrest.

Tyler Harrington, Briarcrest: Harrington scored 17 points in an 82-53 victory over Fayette Academy.

Logan Coker, Lewisburg: Coker scored 17 points in a 67-57 win against Shannon.

Cooper Haynes, Briarcrest: Haynes scored 16 points in an 82-53 win against Fayette Academy.

Austin Abernathy, Fayette Academy: Abernathy scored 15 points in an 82-53 loss to Briarcrest.

Jaye Nash and JT Fite, Briarcrest: Nash and Fite scored 15 and 11 points, respectively, in an 82-53 victory over Fayette Academy.

Max Zizmann and Hayden Drumwright, Lewisburg: Zizmann and Drumwright scored 14 and 11 points, respectively, in a 67-57 victory over Shannon.

GIRLS BASKETBALL

Addie Moore, Briarcrest: Moore scored 22 points in a 65-51 victory over Fayette Academy.

Camille Burnette and Lizzie Rhea, Fayette Academy: Burnette and Rhea scored 16 and 11 points, respectively, in a 65-51 loss to Briarcrest.

Dominique Collins and Candice Buford, Center Hill: Collins and Buford scored 15 and 14 points, respectively, in 56-55 overtime victory at New Albany.

Julia Bonasso and Kayli Clarkson, Briarcrest: Bonasso and Clarkson scored 13 and 10 points, respectively, in a 65-51 win against Fayette Academy.

Send your school's Top Performers to: sports@shujwhcb.com